Izaberite jezik Bonsai
Bonsai

Drvo

Bilo da se radi o klasičnom drvenom namještaju, ili pubskom kafe-baru, ili želimo moderan namještaj ravnih linija drvo se savršeno uvijek prilagođava svakom prostoru i namjeni. Svojom toplinom i prirodnošću daje našem ambijentu posebnu toplinu i ugođaj, a kada kvalitetan komad drveta dođe u ruke pravog majstora – kvaliteta i ljepota je zagarantirana. U proizvodnji koristimo drvo hrasta, jasena, smreke, jele, ariša, bora, tikovinu, mahagonij…

U posljednjih nekoliko godina proizvođači drvene stolarije gube udio na zahtjevnom tržištu stanogradnje zbog vrlo velike konkurencije plastičnih prozora. Da li je riječ o kvaliteti supstituta ili je riječ o prolaznoj modi? Odgovor na to pitanje dat će tržišna utakmica. Iz tog razloga su prizvođači drvene građevne stolarije pokrenuli akciju za što bolju informiranost svih sadašnjih i budućih investitora u viskogradnji.

Pa, ukoliko Vas zanima ili ste pred odlukom da li svoj dom ili poslovni prostor opremiti drvenom stolarijom ili nekom drugom svakako pročitajte… zanimljivo je… drveni prozori dišu.

 

DA LI STE ZNALI ?

  • Pravilnom konstrukcijom prozora, gradnjom i njegom drveni prozor može izdržati više od 100 godina.
  • Drveni prozori imaju dokazano najveći stupanj toplinske i zvučne izolacije.
  • Drveni prozori imaju, za razliku od svih ostalih materijala, sposobnost difuzije pare. To je važno zbog mikroklime zatvorenog prostora. U spavaćoj sobi, kupaonici ili kuhinji, gdje se po osobi izbaci veća količina vode disanjem, znojenjem i utroškom vode iz pipe, samo drveni prozori izbacuju putem difuzije tu preveliku količinu vlage van. Drveni prozori “dišu”. Na taj način štite prostorije i namještaj u njima od plijesni.

Ako je zrak u prostoriji suh, što se obično dešava zimi uslijed grijanja, drvo priskrbljuje potrebnu vlagu izvana i ubacuje je opet difuzijom u prostorije. To se zove “zdrava izmjena klime”, a izaziva je drvena celuloza.

* Drveni prozori svojom stabilnošću postižu veliku učinkovitost dihtanja i nepropusnost oborina. Plastični prozori, proizvedeni su od dvije komponente – plastike i čeličnog okvira koji joj daje čvrstoću. Upravo ta dvokomponentnost utječe na različitu reakciju različitih materijala na temperaturne razlike. Samim tim su osjetljivi na defomacije i posljedično na optimalno dihtanje.

* Lakiranje prozora u novije vrijeme uklonilo je krivo općeprihvaćeno mišljenje otežanog održavanja drvenih prozora. Navodna prednost plastičnih prozora, što im je i najveći argument, je održavanje koje nije potrebno?! Svaki prozor potrebno je održavati, makar i čistiti. Drveni prozori svojim antistatičkim djelovanjem u velikoj mjeri odbijaju nečistoću, dok drugi materijali, a posebno plastika svojim elektostatskim karakteristikama, vežu vrlo snažno na sebe svu prljavštinu iz zraka, pogotovo u urbanim sredinama. Oborine pak nemaju snagu skidati tu prljavštinu kao kod drveta, već je potrebno jako mehaničko pranje. Današnje, suvremeno lakiranje drvenih prozora visokokvalitetnim ekološkim akrilnim lakovima omogućava trajnu zaštitu i jednostavno održavanje.

Ponašanje kod požara.

Kod drva se samo površina pretvori u ugljen, stabilnost se održi duže vrijeme, nastaje malo dima. PVC stvara jako otrovne pare (dioksin, pare solne kiseline), stabilnost prozora se izgubi.

Drveni prozori gore – ali često najsporije od ostalih materijala. Više od 90 minuta se opiru vatri i brinu za statičnu stabilnost. Pri tome se razvija malo neopasnih plinova, koji izađu samo iz gornje prevlake, pored toga još i ugljični dioksid i voda.

PVC prozori su nasuprot drvenih jako opasni kad gore. Nastaju solne kiseline, koje se šire dimom, talože i ulaze pod površinu. Nastaje također dioksin – ultra otrov. U požaru na aerodromu u Dusseldorfu, Njemačka, poginulo je više ljudi zbog udisanja otrovnih plinova koji su nastali kad su gorili PVC prozori. Sanacija dioksina i solnih kiselina koje onečiste okoliš je jako skupa i izvode je jedino stručnjaci.

Drvo se daleko bolje ponaša pri požaru nego drugi materijali. Gori bitno sporije i pri tome ostaje stabilno.

Drveni prozori su primjereni za protupožarnu zaštitu – prije svega zbog njihove stabilnosti. Pri požaru u kojem su zahvaćeni PVC prozori nastaju solne kiseline, koje uništavaju stambeni prostor i kompletni interijer. Pri tome otrovni plinovi lako kontaminiraju prostor.

Što je dioksin: dioksin je simbol za 210 različitih poli-kloriranih di-benzo-oksida i furana. Ti izuzetno otrovni plinovi nastaju prije svega kada visoka toplina djeluje na klor-organske proizvode (kao što je PVC) pri požaru ili pri izgaranju otpada. Dioksin je štetan već u nano-koncetracijama. Uzrokuje kancerogena oboljenja, šteti imunosustavu, živcima, jetri, te mijenja kromosome. Pri tom treba imati na pameti da je uzrok 80% svih smrtnih slučajeva kod požara trovanje dimom.

Uporaba drvenih prozora znači živjeti u skladu sa zaštitom okoline!

Drvo je jedinstven materijal za građenje i oblikovanje, koji se obnavlja (ponovni rast) i idealno udružuje ekonomske aspekte s ekološkim. Za dobivanje drva ne trebamo nikakve druge sirovine, jer drvo raste pomoću sunčeve energije.
Drvo i drvni elementi zahtijevaju između svih građevinskih materijala najmanje energije za njihovu pripremu, obradu, izradu i po uporabi za njihovo uništenje.
Drvo pri rastu veže na na sebe ugljik i tako ga uskladišti u fazi uporabe. To pripomaže pri učinkovitom smanjenju ugljičnog dioksida (CO2).
Drvo je sastavni dio zatvorenog kruga. Tako su okviri drvenih prozora na kraju svoje uporabe interesantni nosioci energije.
Dveni se okviri zaštićuju s okolišu prikladnim lakovima ili lazurama na vodenoj bazi.
Drveni su prozori ugodni, omogućuju zdravo življenje i željeno oblikovanje.
Drvo je čista priroda. Različite vrste drva omogućuju u interijeru sve željene oblike.
Drveni prozori omogućuju prijatan boravak.
Drvo posjeduje ugodnu temperaturu površine i ugodno je na dodir.
Drveni prozori se ne pune sa statičkim elektricitetom i po tome su zdravi za boravak i omogućuju lagano čišćenje.
Drvo pri izgaranju ne oslobađa nikakve otrovne plinove.
Drveni se okviri lagano obnavljaju s novim premazom i uvijek izgledaju kao novi.
Različitim se oblicima drvenih prozora fasade zgrada individualno oblikuju.
Drvo je kod zgrada pod zaštitom spomenika kulture obavezan materijal.
Drvo za proizvodnju prozora i lamelirani profili imaju visoku stabilnost. Postojani su po obliku i temperaturi.
Moderne konstrukcije drvenih prozora zadovoljavaju svim zahtjevima toplinske, zvučne i zaštite od atmosferilija.
Drveni prozori su sa svojom dobrom toplinskom izolacijom okvira posebno primjereni za niskoenergetske kuće.
U kombinaciji sa specijalnim staklima i odgovarajućim okovom ispunjavaju visoke zahtjeve glede zaštite od sunca, od provale i opasnosti od požara.
Drveni prozori su dugoročne investicije!
Drveni prozori su građevinski elementi s dugim vijekom uporabe.
Za održavanje nisu zahtjevni kao drugi materijali.
Moguće ih je jednostavno čistiti, njegovati i održavati.
Drveni prozori se u slučaju oštećenja jednostavno poprave, moguće ih je također naknadno opremiti različitim okovom.
Drveni prozori su otporni na dugotrajna mehanička opterećenja.
Drveni prozori su zbog dužeg vijeka uporabe gospodarski prihvatljiviji nego PVC prozori.
Vlastita stabilnost i mehanička tvrdoća.
PVC-prozori se moraju ojačati s metalnim profilima. Ovaj željezni umetak se onda spaja pomoću vijaka s PVC profilom. Kod umjetnih masa dolazi do sklizanja materijala zbog stalnog opterećenja.
Zbog toga što metalni profili u kutu nisu spojeni dolazi pod nekim okolnostima do deformacije krila prozora. Nasuprot tome, drveni prozori imaju dobru vlastitu stabilnost i mehaničku tvrdoću.
Deformacija (zbog utjecaja topline).
Okviri PVC prozora se lako iskrive što ovisi o kvaliteti PVC profila. Rezultat: prozori ne dihtaju, teško se otvaraju i zatvaraju, a isto tako je problematična naknadna ugradba iskrivljenog PVC prozora.
Toplinska izolacija.
Različite izolacijske vrijednosti materijala za prozore dovode do različito visokih potreba za toplinskom energijom. Drveni prozori imaju bez dodatnih troškova najvišu izolacijsku vrijednost.
PVC prozor je što se tiče toplinske izolacije slabiji od svog konkurenta iz drva.
Postojanost kod različitih štetnih tvari.
Drvo – dobra postojanost, a treba njegu; (drvo-aluminij je zbog prevlake optimalno zaštićen); PVC – štetne tvari u zraku napadaju PVC, kao posljedica moguće je požutnjenje prozora.
Mogućnost oblikovanja.
Profil drvenog prozora se prilagođava željama kupca. To omogućava najbolje prilagođavanje prozora postojećem obliku fasade. Široka paleta metalnih profila i mogućnost ugradnje okapnica iz jednakog materijala, čini drvene prozore pravom poslasticom za arhitekte. Prozori iz drva ispunjavaju sve zahtjeve statike